Kontaktuppgifter

Den regionala utvecklingsstrategin 2020-2030 (RUS) är vårt ledande styrdokument i det regionala utvecklingsarbetet för såväl projektmedel som företagsstöd. RUS har sex prioriterade områden.

Kontaktinfo regionala företagsstöd

Kontaktinfo regionala projektmedel

Här nedan hittar du kontaktuppgifter till alla anställda vid verksamheten för Företag- och projektfinansiering.

Katarina Molin Verksamhetschef, Företags- och projektfinansiering
E-post
katarina.molin@regionvasterbotten.se
Mobil
070-342 72 34
Irina Bergsten Strateg projektutveckling - RUS prioritering 1
E-post
irina.bergsten@regionvasterbotten.se
Mobil
070-570 57 92
Bild på Irina Bergsten
Erik Dahlberg Strateg företagsstöd - Malå, Norsjö, Skellefteå
E-post
erik.dahlberg@regionvasterbotten.se
Mobil
070-657 57 09
Bild på Erik Dahlberg
Riikka Engman Strateg med särskilt ansvar för projektprocessen - RUS prioritering 4
E-post
riikka.engman@regionvasterbotten.se
Mobil
070-857 57 12
Tobias Gavelin Strateg företagsstöd - Bjurholm, Lycksele samt kommersiell service
E-post
tobias.gavelin@regionvasterbotten.se
Telefon
070-557 57 31
Bild på Tobias Gavelin
Mikael Johansson Åberg Strateg projektutveckling - Aurora, NPA och RUS prioritering 3
E-post
mikael.johansson@regionvasterbotten.se
Mobil
070-217 57 22
Thomas Jonsson Strateg företagsstöd - Storuman, Sorsele, Vännäs
E-post
thomas.jonsson@regionvasterbotten.se
Mobil
070-357 57 83
Mayuri Kumari Strateg projektutveckling - RUS prioritering 2
E-post
mayuri.kumari@regionvasterbotten.se
Mobil
073-690 98 60
Bild på Mayuri Kumari
Martin Lundberg Strateg projektutveckling - RUS prioritering 6
E-post
martin.lundberg@regionvasterbotten.se
Mobil
073-092 11 20
Bild på Martin Lundberg
Anna-Karin Lönnebo Samordnare projektutveckling - Uppföljning & utbetalningar projektmedel
E-post
anna-karin.lonnebo@regionvasterbotten.se
Mobil
070-217 57 32
Bild på Anna-Karin Lönnebo
Emma Möller Strateg projektutveckling - RUS prioritering 5
E-post
emma.k.moller@regionvasterbotten.se
Mobil
073-038 11 65
Bild på Emma Möller
Emma-Lisa Olofsson Strateg företagsstöd - Vilhelmina, Dorotea
E-post
emma-lisa.olofsson@regionvasterbotten.se
Mobil
070-657 57 19
Bild på Strateg företagsstöd - Vilhelmina, Dorotea
Sara Pejok Projektledare för projekt Hållbar regional utveckling
E-post
sara.pejok@regionvasterbotten.se
Mats Svensson Strateg projektutveckling - projektledare Ramprojekt företagsstöd
E-post
mats.svensson@regionvasterbotten.se
Mobil
070-646 89 98
Bild på Mats Svensson
Linda Wiberg Strateg företagsstöd - Åsele, Nordmaling
E-post
linda.wiberg@regionvasterbotten.se
Mobil
070-307 57 08
Bild på Linda Wiberg
Charlotta Wikman Strateg företagsstöd - Robertsfors, Umeå, Vindeln
E-post
charlotta.wikman@regionvasterbotten.se
Mobil
070-657 57 83