Gå till sidans huvudinnehåll Gå till sidans meny
Kontakt
Lyssna

Projektledare och styrgrupp

lars_eriksson_mindre

Lars Eriksson, Huvudprojektledare med ansvar för delprojekt Samverkan,
070-374 95 54, lars.eriksson@regionvasterbotten.se

thomas_kvist_mindre

Thomas Kvist, Projektledare med ansvar för delprojekt inom E-förvaltning, Data som råvara, Gemensam arkitektur och Systeminventering, 070-3497631, thomas.kvist@regionvasterbotten.se

kaj_backman_mindre

Kaj Backman, Projektledare med ansvar för projekt inom E-förvaltning, eArkiv, 070-6165747, kaj.backman@regionvasterbotten.se

andreas_skog_mindre

Andreas Skog, Projektledare för delprojekt Digitala kompetens och E-lärande, 073-8190863, andreas.skog@regionvasterbotten.se

lena_plym_f__mindre

Lena Plym Forshell, Projektledare för delprojekt inom E-tjänster, Process, samt kvalitetscontroller, Skellefteå kommun, 070-274 21 13, lena.plym-forshell@regionvasterbotten.se

anders_henriksson__mindre

Anders Henriksson, Projektledare för delprojekt inom E-tjänster, Tjänsteplattform, samt IT-chef, Vännäs kommun, 070-6604124, anders.henriksson@vannas.se

Porträtt av Nina. I bakgrunden en suddig vitergata i Umeå och i förgrunden står Nina med vinterjacka och färglada glasögon.

Nina Strandgren, projektledare Digitala Västerbotten inom E-Hälsa,
070 – 590 27 87, nina.strandgren@regionvasterbotten.se

 

Emil Hägglund, Ansvarig informatör för projektet, 076-1410505, emil.hagglund@regionvasterbotten.se

Styrgrupp för projektet

Jonas Lundström Region Västerbotten ordförande
Magnus Rudehäll Region Västerbotten
Marie Larsson Skellefteå kommun
Johan Gammelgård Umeå kommun
Jens Danielsson Örnsköldsviks kommun
Karl-Johan Ottosson Vilhelmina kommun
Christina Igasto Västerbottens Läns Landsting

 

Uppdaterad 16 mars, 2017 kl 9:21 av Andreas Skog