Gå till sidans huvudinnehåll Gå till sidans meny
Kontakt
Lyssna

Kontakt

Länsbiblioteket i Västerbotten

Postadress: Region Västerbotten, Länsbiblioteket i Västerbotten, Box  443, 901 09 Umeå
Besöksadress: Norrlandsgatan 13, Plan 1
Tel: 090-16 37 33
Faktureringsadress:
Region Västerbotten, Länsbiblioteket i Västerbotten, Box 65, 832 21 Frösön
Ange referens.
E-post: lansbiblioteket@regionvasterbotten.se
Webbplats: www.regionvasterbotten.se/lansbiblioteket

Länsbibliotekschef

Carl-Axel Gyllenram 
Mobil:070-258 57 26
carl-axel.gyllenram@regionvasterbotten.se

Susanne Ljungström tf chef regional biblioteksverksamhet
Tel: 090-16 37 16. Mobil: 070-328 41 35
susanne.ljungstrom@regionvasterbotten.se

Administratör

Britt-Inger Granberg
Mobil:070-328 41 34
britt-inger.granberg@regionvasterbotten.se

Bibliotekskonsulenter

Susanne Ljungström
Tel: 090-16 37 16. Mobil: 070-328 41 35
susanne.ljungstrom@regionvasterbotten.se

Pia Brinkfeldt
Mobil:070-516 57 45
pia.brinkfeldt@regionvasterbotten.se

Jenny Lindmark
Mobil: 070-322 86 77
jenny.lindmark@regionvasterbotten.se

Projektledare

Regnbågsbibliotek Västerbotten
Christer Edeholt
Mobil: 070-533 44 86
christer.edeholt@regionvasterbotten.se

Digitala Servicecenter
Rebecca Eriksson
Mobil: 070-579 57 70
rebecca.eriksson@regionvasterbotten.se

Sjukhusbibliotek

Kurt Levlin
Bibliotekarie Lycksele och Umeå sjukhusbibliotek

Lycksele sjukhusbibliotek
Lycksele lasarett, Hedlundavägen, 921 82 Lycksele
sjukhusbibliotek.lycksele@regionvasterbotten.se

Eva-Lena Liljedal
Bibliotekarie
Tel: 0950-392 45, 090-16 37 28, Mobil 070-571 57 50
eva-lena.liljedal@regionvasterbotten.se

Skellefteå sjukhusbibliotek
Skellefteå lasarett, 931 86 Skellefteå
sjukhusbibliotek.skelleftea@regionvasterbotten.se

Lena Björkman
Bibliotekarie (tjänstledig)
Mobil: 072-721 65 72
Tel: 0910-77 17 77
lena.bjorkman@regionvasterbotten.se

Ann-Cathrin Johansson
vik. Bibliotekarie
anncathrin.johansson@regionvasterbotten.se

Maria Lundström
Bibliotekarie
Mobil: 070-204 57 28
Tel: 0910-77 17 75
maria.lundstrom@regionvasterbotten.se

Björn Nilsson
Bibliotekarie
Mobil: 070-669 57 57
bjorn.nilsson@regionvasterbotten.se

Alva kultur – Umeå sjukhusbibliotek
Norrlands universitetssjukhus, 901 85 Umeå
Tel: 090-785 87 30
sjukhusbibliotek.umea@regionvasterbotten.se

Anna Lindberg
Bibliotekarie
Mobil: 070-640 57 04
anna.lindberg@regionvasterbotten.se

AnnHelen Littbrand
Kultursamordnare
Mobil: 070-667 37 26
annhelen.littbrand@regionvasterbotten.se

Anette Sundbom
Bibliotekarie
Mobil: 070-549 24 44
anette.sundbom@regionvasterbotten.se

Uppdaterad 24 maj, 2017 kl 12:28 av Britt-Inger Granberg