Gå till sidans huvudinnehåll
Kontakt
Lyssna

Åtta Yh-utbildningar beviljade i Västerbottens län

Myndigheten för yrkeshögskolan har beviljat statsbidrag till 8 Yh-utbildningar av totalt 19 ansökningar från Västerbottens län. Det innebär att 42 procent av ansökningar från Västerbotten har beviljats, vilket är bättre än snittet i landet, med 29 procent.

Myndigheten för yrkeshögskolan har beviljat statsbidrag till 8 Yh-utbildningar av totalt 19 ansökningar från Västerbottens län. Det innebär att 42 procent av ansökningar från Västerbotten har beviljats, vilket är bättre än snittet i landet, med 29 procent.

– Yrkeshögskoleutbildningar är viktiga, de möter arbetslivets behov av kvalificerad yrkeskunskap. Det är glädjande att Västerbottens län har fått så pass många ansökningar beviljade av Yh-myndigheten. Men det vore önskvärt att regering och riksdag anslog mer pengar till Yh-utbildningar så att fler ansökningar beviljas, säger Hans Lindberg (S), utbildningsdelegationens ordförande, Region Västerbotten.

Nya Yh-utbildningar i Västerbottens län är:
Skellefteå: Skogsbrukstekniker
Umeå: Bygglovshandläggare/byggnadsinspektör i Norra Sverige Byggproduktionsledare – Hållbart byggande i kallt klimat
Vännäs: Väg- och Anläggningstekniker

Yh-utbildningar med förnyat beslut:
Skellefteå: TRAC-diplomerad resekonsult
Umeå: Säljare/marknadsförare med internationell inriktning
Vilhelmina: Processtekniker inriktning krossning, väg och beläggning
Vännäs: Trafiklärare

Andra Yh-utbildningar som erbjuds i länet just nu:
– Vindkraftstekniker i kallt klimat i Storuman
– Badmästare/verksamhetsledare för fritidsanläggningar, Demensspecialiserad undersköterska, Produktionstekniker och Tekniker tunga maskiner i Skellefteå
– Skogsmaskinförare/Skogsvårdare i Burträsk
– Tågförare i Vännäs
– Tandsköterska och Trädgårdsmästare – ledarskap, skötsel och underhåll av gröna miljöer i Umeå.

Fakta Yh-utbildning
Yrkeshögskoleutbildning (Yh-utbildning) är en eftergymnasial utbildningsform. Utbildningarna är utformade utifrån arbetslivets behov av yrkeskompetens och finns inom många olika områden – IT, ekonomi, vård, turism, restaurang, bygg, lantbruk, media, teknik m.fl. Utbildningarna bedrivs av privata och offentliga utbildningsanordnare. De är godkända av Yh-myndigheten och granskas regelbundet. För att säkerställa att utbildningarna motsvarar de krav som ställs i arbetslivet drivs dessutom alla utbildningar i nära samarbete med företag och andra arbetsgivare. Yh-utbildningar uppvisar goda resultat. Enligt Utbildningsdepartementet är det strax under 90 procent av de studerande som året efter examen är i arbete.

Kontaktuppgifter till beviljade utbildningar:

  • TRAC-diplomerad resekonsult, Skellefteå kommun Vuxenutbildningen. Jan-Olof Lundqvist: 070-520 68 12, jan-olof.lundqvist@skelleftea.se
  • Skogsbrukstekniker, Skellefteå kommun, Naturbruksgymnasiet. Torbjörn Mattsson: 070-327 75 39, torbjorn.mattsson@skelleftea.se
  • Säljare/marknadsförare med internationell inriktning, Stiftelsen Kursverksamheten vid Umeå Universitet. Katarina Martinsdotter- Frohm: 090-71 14 15, katarina.martinsdotter-frohm@folkuniversitetet.se
  • Bygglovshandläggare/byggnadsinspektör i Norra Sverige, Umeå kommun. Ingrid Mars: 070-532 07 00, ingrid.mars@umea.se
  • Byggproduktionsledare – Hållbart byggande i kallt klimat, Umeå kommun – Dragonskolan. Mats Spolander, 072-211 24 91, mats.spolander@umea.se
  • Processtekniker inriktning krossning, väg och beläggning, Vilhelmina kommun, Vilhelmina Lärcentrum. Lars Gavelin: 073-062 13 29, lars.gavelin@vilhelmina.se
  • Trafiklärare, Vännäs kommun, Liljaskolan. Mathilda Idhult: 070-533 07 79, mathilda.idhult@educ.vannas.se och Kurt-Ivan Sandberg: 0935-145 52, kurt-ivan.sandberg@educ.vannas.se
  • Väg- och Anläggningstekniker, Vännäs kommun, Liljaskolan, Mathilda Idhult: 070-533 07 79, mathilda.idhult@educ.vannas.se och Kurt-Ivan Sandberg: 0935-145 52, kurt-ivan.sandberg@educ.vannas.se

Läs mer på Yh-myndighetens hemsida: http://www.yhmyndigheten.se/hem/nyhetsrum/nyhet-om-ansokningsomgangen

Utbildningsdepartementets promemoria om Yh-utbildning: http://regeringen.se/content/1/c6/20/32/96/9a15950f.pdf

För mer information:
Hans Lindberg (S), utbildningsdelegationens ordförande, Region Västerbotten, 070 589 01 66
Barbro Lundmark, projektledare Kompetensplattform, 070-629 37 30, barbro.lundmark@regionvasterbotten.se

Presskontakt:
Mariann Holmberg, kommunikatör, Region Västerbotten, mariann.holmberg@regionvasterbotten.se, 072 222 73 43

Skriv ut
22 januari, 2013 |
Jörgen Boström
Jörgen Boström

Kommentarer