Gå till sidans huvudinnehåll Gå till sidans meny
Kontakt
Lyssna

Länsbiblioteket i Västerbotten

Länsbiblioteket i Västerbotten

Postadress: Region Västerbotten, Länsbiblioteket i Västerbotten, Box  443, 901 09 Umeå
Besöksadress: Norrlandsgatan 13

Faktureringsadress:
Region Västerbotten, Länsbiblioteket i Västerbotten, Box 65, 832 21 Frösön. För att skicka fakturor via e-post, läs mer om vår fakturahantering.
Ange alltid referens.

Webbplats: www.regionvasterbotten.se/lansbiblioteket

Länsbibliotekschef

Vakant

Biblioteksutvecklare

Susanne Ljungström
Tel: 090-16 37 16. Mobil: 070-328 41 35
susanne.ljungstrom@regionvasterbotten.se

Pia Brinkfeldt
Mobil:070-516 57 45
pia.brinkfeldt@regionvasterbotten.se

Jenny Lindmark
Mobil: 070-322 86 77
jenny.lindmark@regionvasterbotten.se

Christer Edeholt
Mobil: 070-357 57 09
christer.edeholt@regionvasterbotten.se

 

Bibliotekskonsulent med inriktning litteratur och läsfrämjande

Carl-Axel Gyllenram
Mobil: 070-258 57 26
carl-axel.gyllenram@regionvasterbotten.se

Projektledare

Digitala Servicecenter Västerbotten
Rebecca Eriksson
Mobil: 070-579 57 70
rebecca.eriksson@regionvasterbotten.se

Mobila metoder
Johan Sundlöf
johan.sundlof@regionvasterbotten.se

Sjukhusbibliotek

Lycksele sjukhusbibliotek
Lycksele lasarett, Hedlundavägen, 921 82 Lycksele
sjukhusbibliotek.lycksele@regionvasterbotten.se

Åsa Hildingsson
Bibliotekarie
Tel: 0950-392 45, 090-16 37 28, Mobil 070-571 57 50
asa.hildingsson@regionvasterbotten.se

Skellefteå sjukhusbibliotek
Skellefteå lasarett, 931 86 Skellefteå
sjukhusbibliotek.skelleftea@regionvasterbotten.se

Annika Forsberg
Bibliotekarie
Mobil: 070-204 57 28
Tel: 0910-77 17 75
annika.forsberg@regionvasterbotten.se

Anna Böökari
Bibliotekarie
Mobil: 070-669 57 57
anna.bookari@regionvasterbotten.se

Alva kultur – Umeå sjukhusbibliotek
Norrlands universitetssjukhus, 901 85 Umeå
Tel: 090-785 87 30
sjukhusbibliotek.umea@regionvasterbotten.se

Anna Lindberg
Bibliotekarie
Mobil: 070-640 57 04
anna.lindberg@regionvasterbotten.se

AnnHelen Littbrand
Kultursamordnare
Mobil: 070-667 37 26
annhelen.littbrand@regionvasterbotten.se

Kurt Levlin
Bibliotekarie
Mobil: 073-839 79 01
kurt.levlin@regionvasterbotten.se

Uppdaterad 10 december, 2018 kl 15:13 av Jenny Lindmark