Verksamhetsledning i Skellefteåområdet

Här hittar du kontaktinformation till avdelningschefer vid hälsocentraler i Skellefteåområdet.

Primärvård Nord

Verksamhetschef: Helene Mikko

Byske hälsocentral

Avdelningschef: Helena Henriksson
helena.henriksson@regionvasterbotten.se  

Kåge hälsocentral

Avdelningschef: Cecilia Ackermann
cecilia.ackermann@regionvasterbotten.se

Morö Backe hälsocentral

Avdelningschef: Carina Svedberg
carina.svedberg@regionvasterbotten.se  

Ursviken hälsocentral

Avdelningschef: Christer Olsson
christer.olsson@regionvasterbotten.se

Primärvård Syd

Verksamhetschef: Peter Bergman

Anderstorp hälsocentral

Avdelningschefer:
Louise Flodin
louise.flodin@regionvasterbotten.se
Christina Viderlund
christina.viderlund@regionvasterbotten.se

Bureå hälsocentral

Avdelningschef: Margaretha Lundin
margaretha.lundin@regionvasterbotten.se

Burträsk hälsocentral

Avdelningschef: Sissel Wold
sissel.wold@regionvasterbotten.se

Lövånger hälsocentral

Avdelningschef: Ann-Sophie Stoltz
annsophie.stoltz@regionvasterbotten.se  

Primärvård Väst

Verksamhetschef: Sonja Sundqvist

Boliden hälsocentral

Avdelningschef: Emma Sjöström
emma.sjöström@regionvasterbotten.se

Erikslid hälsocentral

Avdelningschef: Christina Appelblad
christina.appelblad@regionvasterbotten.se 

Heimdall hälsocentral

Tillförordnade avdelningschefer:
Josefin Berggren
josefin.berggren@regionvasterbotten.se
Emma Sjöström
emma.sjöström@regionvasterbotten.se

Norsjö hälsocentral

Avdelningschef: Kristina Boman
kristina.bm.boman@regionvasterbotten.se