Lansering av digital spelupplevelse

Geävrrie är berättelsen om en stulen trumma som åter hittat hem till Sábmie. Följ med på en resa längs Vindelälven genom en unik spelupplevelse skriven av Sara Ajnnak och Anna Nutti Wiandt.

Skärmbild från spelet Geävrrie

Nu lanseras världens första datorspel på umesamiska!

16 oktober kl. 18-20 Samegården Ammarnäs

17 oktober kl. 12-13 Sorsele bibliotek

Möt skaparna och testa spelet själv på plats.

Vi bjuder på tilltugg, samtal och musik. Ingen anmälan behövs

Om spelet "Tale Smiths"

Geävrrie är en av de fristående delarna i spelet Tale Smiths. Tale Smiths utvecklas inom projektet N-LITE som finansieras av EU genom Interreg Interreg Northern Periphery and Arctic Programme. Förutom Geävrrie innehåller spelet delar från Finland, Irland, Norge och Färöarna. Tale Smiths finns fritt tillgängligt på Steam.

Genom projektet stöttar Biblioteksutveckling Västerbotten kulturskapare att utforska och använda immersiv teknologi för att skapa och förmedla nya typer av litterära upplevelser kopplat till platsen.

Aktiviteten är en del av projektet N-LITE som finansieras av EU genom Northern Periphery and Arctic Programme.

Inbjudan invigning Geävrrie 16-17 oktober PDF

Mer information