NYHETER 2025-11-21

Lyckad samverkan mellan flera regioner med innovation i fokus

Samverkan, engagemang, bjussighet, glädje och stolthet. Det var återkommande ord när Siish (Snabbare implementering av innovation i svensk hälso- och sjukvård) arrangerade en samlande och framåtblickande konferens den 18 november.

Ett hundratal personer samlades i Göteborg den 18 november för att dela erfarenheter och knyta ihop säcken efter tre års arbete med Siish. Men också för att blicka framåt och diskutera hur arbetet nu kan tas vidare.

Förmiddagen var vikt åt alla som har arbetat i projektet, och varje region och varje arbetspaket fick beskriva sitt arbete. Regionerna delade med sig av lärdomar och erfarenheter från arbetet med förbättrings- och utvecklingssprintar.

Örjan Norberg från Region Västerbotten och Eva Nilsson, innovationsledare i Västra Götalandsregionen, presenterade den värdemodell som har arbetats fram i projektet för att underlätta beslut om innovation och som har väckt mycket stort intresse runt om i landet.

"Vi fick faktiskt till stånd en väldigt stor investering i medicinteknisk utrustning, tack vare att vi använde värdemodellen som beslutsunderlag", säger Örjan Norberg, enhetschef för Innovationscentrum i Region Västerbotten.

Nyligen beslutade Medtech4health om ett projekt för att ta arbetet med värdemodellen vidare och Medtech4healths programdirektör Lena Strömberg hoppas att modellen ska komma till nytta för fler.

"Jag ser fram emot att det här ska bli en nationell modell", säger Lena. Nu har man gjort ett stort utvecklingsarbete i Siish med värdemodellen och nu måste vi försöka se till att alla kan använda den.

Vill du veta mer om Siish arbete och se ett webbinarium om Värdemodellen kan du läsa här 

 

 

Tillbaka till nyhetslistan