NYHETER 2025-08-01

Folktandvården i Holmsund begränsar sina öppettider

Från och med måndag den 4 augusti kommer Folktandvården Holmsund att begränsa sina öppettider till två dagar i veckan. Patienter som är listade i Holmsund kan komma att erbjudas tandvård på folktandvårdskliniken Idun i Umeå.

Med start måndag den 4 augusti kommer Folktandvården Holmsund att begränsa sina öppettider till onsdagar och torsdagar klockan 7.00–16.00. Förändringen gäller tills vidare.

Patienter som är listade i Holmsund kommer i möjligaste mån att få tid på den kliniken, men akuta patienter och de som inte kan komma på onsdagar och torsdagar kommer i stället att erbjudas tid på Idun i Umeå, där personalen från Holmsund kommer att tjänstgöra övriga dagar i veckan. Barn och äldre prioriteras först.

Bakgrunden till förändringen är dels brist på tandsjuksköterskor, dels behov av att stärka den kliniska handledningen under introduktionsåret för nyutbildade tandläkare.

– Vi behöver samla ihop våra resurser för att gemensamt stärka våra förutsättningar att ta hand om våra patienter. När vi samlas blir vi mindre sårbara vid exempelvis sjukfrånvaro och det skapar bättre förutsättningar för en bra arbetsmiljö, jämfört med när det är få medarbetare på flera olika kliniker, säger Anna Cahier, verksamhetschef för basenhet Syd inom Folktandvården Västerbotten.

Patienter ska fortsatt att kontakta Folktandvården Holmsund på 090-785 91 94 eller genom e-tjänsterna på 1177.se.

Läs igenom kallelsen noga för att se om besöket är inbokat på en annan klinik.

Folktandvården Holmsund på 1177.se

Tillbaka till nyhetslistan